Ladislav Futtera

"Tu čert spískal železnice a – formanů není více." Formani a jejich svět v české literatuře na sklonku "dlouhého" 19. století

s. 271–283, resumé s. 282 (English), s. 283 (Deutsch)

Výstavba sítě hlavních železničních tratí v českých zemích na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 19. století vedla k zániku dálkové nákladní silniční dopravy zabezpečované formanskými vozy. Současně s tím se začal formovat literární obraz této profese v dílech spisovatelů, hlásících se k realistické poetice. V prozaických textech, které vycházely v rozmezí od osmdesátých let 19. století do nultých let 20. století, převládal nostalgicko-idylický obraz postavy formana (v české literatuře sledovatelný až k povídce Boženy Němcové Dobrý člověk z roku 1858), konstruovaný pod dojmem zániku této profese. Za pomoci romantizujících klišé a topoi byli formani představováni jako reprezentanti specifické subkultury s vymezeným sociálním a kulturním prostorem (silnice a zájezdní hostince) i vzorci chování (upřímná jadrnost, rozšafnost...). Jimi se formani odlišovali od postiliónů, omezovaných služebními povinnostmi, i městských speditérů, zaměřených na kapitalizaci zisku.
Formani usnadňovali sociální komunikaci mezi venkovským a městským prostředím, podstatná část analyzovaných textů je ovšem situuje do blízkosti venkovského selského prostředí, z něhož vzešli a do něhož jsou schopni opět vplynout. Fikční světy próz naopak zdůrazňují bariéru vůči městskému prostředí, která znemožňuje transformaci formanství v speditérství (jež byla v reálném světě běžná). Negativní facety obrazu formana, přítomné v prózách Karla Klostermanna či Jindřicha Šimona Baara, jsou motivovány obavami z vykořeněnosti, ztráty až mysticky chápaného vztahu k půdě, jejž tato díla konstruují. U Karla Václava Raise je pak zpochybňována osobní svoboda formanů najatých pro potřeby továren. Tato nesvoboda jedince je však propojena s nacionalistickou perspektivou - německou etnicitou takto negativně nahlížených formanů.

Klíčová slova: formani - postilióni - speditéři - obraz formanů v literatuře - nostalgie

 

Web vytvořilo studio Liquid Design, v případě potřeby navštivte stránku s technickými informacemi
design by Bedřich Vémola
TOPlist
Partneři projektu:
Plzeňská filharmonie
Západočeská galerie v Plzni
Západočeské muzeum v Plzni

Organizátoři konferencí:
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro dějiny umění UK Praha
https://www.high-endrolex.com/6